TAHITSKÝ
Historie a kultivace
Koncem 18. století navázali Evropané kontakt s Polynésany na tichomořských ostrovech. Kromě nových druhů zvířat a rostlin to vedlo také k objevu velkých černých perel, dnes známých jako tahitské perly. Tyto perly se rychle staly oblíbenými u evropské královské rodiny. Dnes se tyto perly staly vyhledávanou cenou v dámském šatníku s jemnými šperky.
Historie Tahitských perel
Císařovna Eugenie byla poslední francouzskou císařovnou. Jako jedna z prvních nosila černé tahitské perly a vynesla je do popředí evropské dvorské módy.
V důsledku jejich tmavého zbarvení jsou tahitské perly obklopeny aurou tajemství. Staleté pověsti vyprávějí, že slavná vzpoura na palubě Bounty mohla být částečně způsobena párem tahitských perel, které dostal Fletcher Christian.
Jedna z největších známých přírodních tahitských černých perel je Černá kráska. Je to 6,5 karátů a perla ve tvaru knoflíku. Od poloviny do konce 19. století se přírodní tahitské perly staly vzácnými, protože ústřice a jejich perly se ve volné přírodě vyčerpaly.
Zdroj obrázku: THE MET - The Empress Eugénie
Natural Pearls Formation
Přírodní perly jsou tvořeny výhradně tělem ústřice. Vzhledem k tomu, že ústřice jsou podavače filtrů, mírně otevírají své skořápky, aby do nich mohla proudit voda. Ústřice pak berou živiny z mikroskopických částic a organismů plovoucích ve vodě oceánu.
Výsledkem je, že dovnitř mohou plavat i malé dráždivé látky, jako jsou malí oceánští živočichové. Paraziti se také mohou provrtat přímo skrz tvrdou skořápku ústřice. Aby se ochránila, ústřice vytvoří vak kolem dráždidla. Poté na ni vylučuje vrstvu po vrstvě perleti, aby vytvořila rodící se perlu. Po letech to má za následek lesklou perlu.
Začátky kultivovaných perel
Na počátku 60. let tahitská vláda zahájila revitalizaci jejich zdrojů perel. Jejich programy byly navrženy tak, aby zahájily kultivaci tahitských černých perel.
Pěstitelé perel, vědci a průkopníci pracovali s existujícími technikami kultivace perel, aby přivedli zpět tahitské perly.
V tomto desetiletí průkopníci Jean-Marie Domard, Jean-Claude Brouilette, Jacques a Hubert Rosenthalovi a Robert Wan pracovali s novými technikami, aby se kultivace tahitských perel stala realitou a současně životaschopným průmyslem.
Dnes je Robert Wan největším vývozcem tahitských černých perel. Perlové farmy se rozprostírají po celé Francouzské Polynésii.