TAHITSKÝ
Tahitské perly dnes
Dnes jsou krásné sladkovodní perly k dispozici v mnoha barvách a velikostech. Staly se oporou na trhu s jemnými šperky. Neustálé zlepšování kvality jim umožnilo téměř konkurovat svým slaným protějškům.
Tahitské perly ústřice
Tahitské perly se pěstují v ústřici černopyské. Vědecký název ústřice je Pinctada margaritifera cumingi. Přirozená populace ústřic černohubých je značně vyčerpaná, takže jsou chráněny před sklizní. Výsledkem je, že za účelem vytvoření populace ústřic pro chov perel se plivat ústřice shromažďuje v oceánech. Spat je juvenilní stádium vývoje po larvách. Sběr odlitků začíná v prosinci a sběrná síť se získává o šest až devět měsíců později. V tomto okamžiku má špunt v průměru jeden až dva palce. Pliváci jsou pak pečlivě ošetřováni a chováni, dokud nedosáhnou věku asi dvou a půl až tří let. Jejich velikost se během této doby asi ztrojnásobila.
Ústřice perlorodá - Photo Credit: Jim Maragos
Růst tahitských perel
Více než 50 % ústřic se implantace nedaří. Výsledkem je, že farmář má asi 20 % svých původních ústřic vypěstovaných ze slin jako producenti perel. Ústřice jsou chráněny před faktory prostředí a predátorstvím v uzavřené nebo chráněné laguně. Tam jsou ústřice pečlivě ošetřovány po dobu následujících 22 až 26 měsíců. Každý den ukládají tři až čtyři vrstvy o tloušťce 0,5 až 1 mikronu. Mikron je 1/1000 jednoho milimetru.
Sklizeň tahitských perel
Tahitské perly se sklízejí od května do listopadu. Každá perla je pečlivě sklizena nukleátorem. Pokud je perla kvalitní, nukleátor často umístí větší perličku a růstový cyklus začíná znovu. Jedna ústřice může tímto způsobem vyprodukovat čtyři perly, přičemž každá další perla je větší než ta předchozí. S každou perlou však může být kvalita snížena. Ústřice, která dobře produkovala, je poté vrácena do volné přírody, aby se stala chovným materiálem pro budoucí generace. Jen asi pět procent sklizně je kulatá. Zbývající jsou kulaté, barokní nebo jiné tvary. Navíc asi 40 % bude v kvalitě drahokamů. A konečně, pouze jedno až dvě procenta jakékoli dané sklizně budou mít kulatou a drahokamovou kvalitu.
Nukleace perel
Zkušení technici čistí a třídí ústřice před nukleací. Musí také zkontrolovat, zda se ústřice nechystá vytřít. Aby byla zajištěna budoucí populace, ústřice, která se chystá vytřít, je okamžitě vrácena do vody. Před nukleací musí nukleátor vybrat donorovou ústřici pro plášťovou tkáň. Barva skořápky této dárcovské ústřice může ovlivnit výslednou perlu. Zralá ústřice je jaderná. Do gonády ústřice se udělá malý řez a kousek dárcovské tkáně se vloží spolu se speciálně vyrobeným korálkem. Ústřice se vrátí do vody a trvá asi měsíc, než se řez zahojí. Nukleační kuličky mají velikost od 6 mm do 10 mm.
Zpracování tahitských perel
Poté, co se perly z ústřic vynoří, jednoduše se umyjí, osuší a lehce vyleští. Žádné jiné zpracování není povoleno. Kromě toho musí mít perly v průměru 0,80 mm perleti.